Psoriáza na pokožke hlavy - liečba a prevencia

Psoriáza, alebo lupienka, je ochorenie, ktoré môže spôsobiť vznik červených, šupinatých škvŕn na pokožke. Hoci sa najčastejšie vyskytuje na častiach tela, ako sú nohy, ruky a trup, psoriáza môže postihnúť aj pokožku hlavy. Ak ste na pokožke hlavy pociťovali svrbenie, šupinatenie a iné nepríjemné pocity, možno nastal čas dozvedieť sa viac o tom, ako liečiť psoriázu v tejto oblasti a ako jej účinne predchádzať. 

Prečítajte si aj: Rakytník rešetliakový ako rastlina budúcnosti

Čo spôsobuje psoriázu? 

Psoriázu spôsobuje abnormálna reakcia imunitného systému, ktorá spôsobuje zápal v tele. To môže viesť k rýchlemu obratu buniek kože, čo má za následok vyvýšené, červené škvrny na koži pokryté bielymi alebo striebornými šupinami. Keď psoriáza postihne pokožku hlavy, zvyčajne sa objaví ako plaky umiestnené okolo línie vlasov alebo vzadu na krku, ktoré sa môžu rozšíriť na väčšie plochy, ak sa neliečia. 

Príčiny psoriázy na pokožke hlavy 

V prípade psoriázy pokožky hlavy medzi časté spúšťače patrí stres, hormonálne zmeny, napríklad v súvislosti s tehotenstvom alebo menopauzou, chladné počasie, spálenie od slnka alebo iné druhy poškodenia kože spôsobené chemikáliami alebo liekmi. 

Možnosti liečby psoriázy pokožky hlavy 

Liečba psoriázy pokožky hlavy môže byť zložitá vzhľadom na jej umiestnenie a citlivosť. Pred použitím akéhokoľvek typu liečby je dôležité poradiť sa s lekárom, aby mohol určiť, ktorá možnosť bude pre vás najlepšia. Medzi bežné spôsoby liečby patria lokálne krémy a masti, ktoré sa aplikujú priamo na postihnuté miesto; fototerapia (vystavenie ultrafialovému žiareniu); šampóny obsahujúce uhoľný decht alebo kyselinu salicylovú; perorálne lieky, ako sú biologické lieky a injekčná liečba. Úprava stravy môže v niektorých prípadoch tiež pomôcť zmierniť príznaky.

Náš šampón Dermipsor je vhodný na čistenie citlivej pokožky postihnutej psoriázou alebo seborhoickou dermatitídou. Zloženie šampónu zaručuje, že počas umývania hlavy sa odstráni mastnota spôsobená povrchovo aktívnymi látkami, čím sa zabráni vysušeniu pokožky hlavy a vlasov, preto sa dá používať aj každý deň. DERMIPSOR obsahuje látky vo veľmi koncentrovanom stave a v mastnom základe. V dôsledku toho sa mechanizmus tvorby peny odlišuje od klasických šampónov, lebo vyžaduje pri použití omnoho väčšie množstvo vody a dôkladné navlhčenie vlasov.

Predchádzanie vzplanutiam psoriázy 

Okrem liečby súčasných príznakov môžete urobiť niekoľko vecí, aby ste znížili pravdepodobnosť, že sa u vás v budúcnosti objaví vzplanutie. Patrí medzi ne vyhýbanie sa náhlym zmenám teplôt (napríklad horúcim sprchám po pobyte vonku v chladnom počasí), používanie opaľovacieho krému pri pobyte vonku, minimalizovanie úrovne stresu prostredníctvom aktivít, ako je joga alebo meditácia, zvládanie alergií pomocou antihistaminík alebo iných liekov predpísaných lekárom, vyhýbanie sa tesným klobúkom a účesom, ktoré ťahajú vlasové folikuly - a používanie výživových doplnkov určených špeciálne pre ľudí so suchou kožou, ako je psoriáza. 

Záver

Psoriáza na pokožke hlavy môže byť bolestivá a nepríjemná, ak sa nelieči, ale ak viete, čo ju spôsobuje a ako by sa mala liečiť, môže to mať veľký význam pre účinné zvládnutie tohto stavu. Vďaka správnej starostlivosti dermatológa v kombinácii s úpravou životného štýlu, ako je úprava stravy a techník zvládania stresu - ako aj používanie výživových doplnkov určených špeciálne pre ľudí s pokožkou hlavy náchylnou na psoriázu - budete môcť lepšie zvládnuť akékoľvek vzplanutie skôr, ako sa stane príliš závažným. Nedovoľte, aby vás psoriáza ovládla - získajte späť svoje zdravie s Dermipsorom ešte dnes.