4 spôsoby ako predísť vzniku kŕčových žíl

Kŕčové žily sú nevzhľadný, ale bežný problém, ktorý často postihuje nohy a chodidlá. Hoci je tento stav z veľkej časti spôsobený dedičnými faktormi, existuje niekoľko životných návykov, ktoré si môžete osvojiť, aby ste ich vzniku predišli. Od dostatočného pohybu až po užívanie výživových doplnkov, zistite všetko, čo potrebujete vedieť, o prevencii kŕčových žíl. 

Prečítajte si aj: 4 prírodné spôsoby liečby kŕčových žíl

Dostatok pohybu 

Pravidelná fyzická aktivita pomáha zlepšovať krvný obeh v nohách a udržiava srdcovú frekvenciu, čo je nevyhnutné pre zdravý prietok krvi v celom tele. Vyvarujte sa dlhého sedenia alebo státia na jednom mieste, namiesto toho si robte pravidelné prestávky, aby ste sa mohli hýbať a natiahnuť si nohy. Chôdza alebo plávanie sú skvelé na zlepšenie cirkulácie krvi v dolných končatinách. 

Noste kompresívne pančuchy 

Kompresívne pančuchy poskytujú jemný tlak na dolné končatiny a pomáhajú podporovať správny prietok krvi od spodnej časti nôh smerom k srdcu. Pravidelné nosenie kompresívnych pančúch môže znížiť opuchy členkov, lýtok a chodidiel, ako aj zmierniť bolesť spojenú s kŕčovými žilami. 

Jedzte zdravé potraviny 

Konzumácia zdravej stravy bohatej na čerstvé ovocie a zeleninu je nevyhnutná na prevenciu kŕčových žíl. Konzumácia potravín s vysokým obsahom vlákniny pomôže zlepšiť trávenie a krvný obeh, pričom vyhýbanie sa spracovaným potravinám, ktoré obsahujú nezdravé tuky, bude tiež prospešné pre udržanie zdravia žíl. Okrem toho zvýšenie príjmu potravín bohatých na vitamín C, ako sú citrusové plody, môže zlepšiť tvorbu kolagénu, ktorý ďalej podporuje steny žíl pred poškodením spôsobeným kŕčovými žilami.

Užívajte výživové doplnky 

Niektoré vitamíny a minerály môžu pomôcť posilniť cievy a podporiť zdravý krvný obeh. Vitamín C je obzvlášť dôležitý, pretože pomáha produkovať kolagén, bielkovinu, ktorá tvorí súčasť spojivového tkaniva našej kože a posilňuje steny ciev. Vitamín E tiež pomáha chrániť bunky pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi, zatiaľ čo omega-3 mastné kyseliny sú spojené so zlepšením zdravia ciev. Denné užívanie multivitamínového doplnku vám môže zabezpečiť každodenný prísun všetkých týchto dôležitých živín. Plerudin forte krém prispieva k zachovaniu zdravých žíl, udržaniu ich zdravej štruktúry, ochraňuje bunky pred nežiaducimi účinkami voľných radikálov.

Záver

Hoci neexistuje zaručený spôsob, ako úplne zabrániť vzniku kŕčových žíl, dodržiavanie týchto návykov môže pomôcť znížiť riziko ich vzniku - a tiež spomaliť ich postup, ak sa na vašom tele vytvoria. Vyvážená strava bohatá na výživné potraviny, ako je ovocie a zelenina, pravidelné cvičenie, nosenie kompresívnych pančúch a prevencia s Plerudin krémom, sú skvelými spôsobmi, ako udržať kŕčové žily na uzde.